Monday, October 31, 2016

Robootika

"Robootika vahendid lasteaias - vajaduste hindamine"

Kuna pole siiani Robootikaga ja selle vahenditega kokku puutunud ei oska ma öelda kui oluline on seda alushariduses arendada. Kuid kuna Robootika iseenesest on huvitav, oleksin väga huvitatud andud teemas ennast rohkem arenda.
Selleks proovisin otsisin rohkem informatsiooni ja täpsemat seletuse, millega siis tegu on. Internetist otsides tõmbas esmalt mu huvi IKT haridusprojekt ProgeTiiger. Programmi eesmärk on tõsta õpetajate tehnoloogilist kirjaoskust ja digipädevust. Programm toetab õpetajaid ja juhendajaid tehnoloogilise kirjaoskuse arendamisel ning annab õpetajale ülevaate, kuidas saaks antud teemat lõimida õppetöös eri ainevaldkondades. Seega on tegu programmiga, mida kindlasti peaks iga õpetaja läbima, et antud teemas ülevaadet saada.
ProgeTiiger üritab tõsta ka laste ja noorte huvi, oskusi ning kaasatust inseneriteaduste vastu, suurendada tehnoloogiategevuste kättesaadavust.
Kuna tihti pole lasteaias vajaminevaid vahendeid võiks õpetaja üks eesmärk olla lapsi suunata väljaspool lasteaed erinevatesse õpitubadesse. Robootika valdkonnas on ProgeTiigri õpitoad pea igas Eesti piirkonnas kättesaadavad. Kokku korraldatakse 97 õpituba ning need on lastele ja noortele vanuses 5-20 eluaastat tasuta.
Õpitubades luuakse animatsioone, mänge ja mobiilseid äppe, ehitatakse ja programmeeritakse roboteid, tutvutakse 3D-maailmaga, disainitakse nutikas kodu jpm. Lastele soovitakse näidata, et tehnoloogia kasutamise kaudu saab arendada oma loovust, probleemi lahendamise oskust ja koostööd.
Kindlasti peaks iga lasteaia juhtkond teadma, et HITSA toetab läbi ProgeTiigri programmi alus, üld- ja kutseõppeasutustel tehnoloogiliste seadmete soetamist. Seadmeteks võivad olla näiteks mikrokontroller arendusplaadid, robootika komplektid ja nende riistvaralised lisad, elektroonika-mehhaanika KIT-id ning 3D-printer KIT-id.

Seega tuleks kindlasti õpetajate seas antud programmi jagada, et igal õpetajal oleks võimalus läbida koolitus, mis järel kindlasti teha HITSA-le taotlus, mis võimaldaks lasteaeda saada erinevaid vahendeid ning seejärel hakata saadud teadmisi läbi vastavate vahendite lastele edasi andma. Nii mitmekesistuks laste arusaam robootikas ja haridustehnoloogiliste vahendite suhtes. 

Õppematerjalid ja mängud. Õppematerjalide kvaliteet.

Õppemängu loomine keskkonnas LearningApps.org ja Veebipõhine puzzle koostamine ning lisamine e-portfooliosse.

Kuna olen eelnevalt juba aines Arvuti Lasteaias nende programmide ja ülesannetega kokku puutunud, siis otsustasin seekord minna kergemat vastupanu ja sooritada see ülesanne kasutades varem selgeks õpitud programme.


1.Õppemängu loomine keskkonnas LearningApps.org 
Otsustasin koostada memori mängu, mis sobib hästi lastele, kes allas alustavad lugemist. 

2.Veebipõhine puzzle koostamine
Puslede valmistamiseks leiab internetis väga palju huvitavaid lehekülgi mina otsustasin kasutada lehekülhe: http://www.jigsawplanet.com/
Tegu on väga lihtsa leheküljega, kus saab lastele kiiresti huvitavaid veebipõhiseid puslesid koostada. 
Selleks leidsin Googlest sobiva pildi, otsustasin kasutada ka seekord puuviljade teemat, asetasin googlesse vastava otsingu sõna ning valisin välja endale meelepärase pildi. Lisan lingi minu puslest: http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2df127f550d9 
Hästi sobib see 6-7 aastastele lastele. 


Monday, September 26, 2016

Töölehed ja ristsõnad. Puzzlede loomine.

Järgnevas töös üritasin süveneda ette antud programmidesse, millest suuremat huvi tekitas minus Hot Potatoes. Tegu oli siiski üsna keerulise programmiga seega koostasin seal ainult ühe veebipõhise ülesande, kus laps peab kirjutama, kas loetav sõna on juurvili või puuvili. 
Töölehe otsustasin koostada siiski tuttavas programmis https://learningapps.org/ Lisan järgnevalt oma koostatud töölehe: Hiljem sirvides, avastasin, et tööleht on küll väga põnev, kuid teine ülesanne, kus sõnasegatikust tuleb leida teemakohaseid sõnu peaks siiski ilma taustapildita olema nii on lapsel kergem soovitud tulemuseni jõuda.  



PUUVILJAD

1)KIRJUTA PUUVILJA ALLA TEMA NIMETUS.

VALI SIIT: PIRN, KIIVI, BANAAN, MAASIKAS, APELSIN, ÕUN, VAARIKAS,VIINAMARJAD



2)LEIA PILDILT ÜLESSE EELMISES ÜLESANDES KIRJUTATUD PUUVIJAD JA VAATA, KAS LEIAD KA MÕNE PUUVILJA, MIDA EELMISES ÜLESANDES EI OLNUD. 


3) LAHENDA RISTSÕNA.



Samuti otsustasin koostada ka pusle.
Pusle valmistamine oli väga lihtne, oli ainult oluline otsida internetist ülesse lehekülg, kus seda on võimalik teha ja valida sobiv pilt.
Sobiv pilt oli mul juba olemas ja pusle programm andis mulle valiku valmistada erineva raskusastmega puslesid.
Otsustasin koostada kergema pusle nii on võimalik seda hiljem kasutada erinevates vanustes lastega.
Lisan alla lingi, kust leiab valminud pusle.
http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3960c1af737c&pieces=25


Sunday, September 25, 2016

Fotograafia ja fototöötlus.

Järgnevalt toon välja oma lähenemise, kuidas saaksin mina edasises töös kasutada erinevaid pilte ja joonistusprogramme. Otsustasin koostada ülesande, kus laps peab kahte pilti võrreldes leidma ülesse vähemalt 10 erinevust. Valisin selleks Googlest endale meelepärase pildi ja hakkasin Paint-i kasutades kahte pilti üksteisest muutma. Otsustasin, et valin must-valge pildi, kuna kui laps on pildilt leidnud 10 erinevust on tal võimalus pilt seejärel ära värvida ja saab kaks toredat ülesannet koos lahendada. Ülesanne sobib nii väiksematele lastele kui ka juba vanemas rühmas olevatele lastele.
Ülesanne osutus algselt arvatust oluliselt aega nõudvamaks , kuna Paintis nõudis palju aega erinevate detailide kustutamine ja samuti pidi mõtlema, mida ja kuhu juurde lisada, et lastel oleks huvitav hiljem neid detaile otsida.
Samas jäin oma tehtud tööga väga rahule ja kindlasti saan seda ka edaspidi lasteaiatöös kasutada.

Lisan alla enda töödeldud pildid:

Fotograafia ja fotod

Oma selleks koduseks tööks valisin praktilise lahenduse, ehk otsustasin koostada töölehe, mis sobiks igas vanuses lastele, kes oskavad või on alles õppimas lugemist. Kuna olin varasemalt kuulnud praktikal olles sellisest äpp-ist nagu on http://learningapps.org/ otsustasin minna tuttavat rada, ehk teha midagi, mida olen varem juba korra proovinud. Koostasin memori laadse õppemängu, kus lapse ülesandeks on ühendada loetud sõna sobiva pildiga. Sobivad pildid otsisin Googlest kasutades erinevate puuviljade nimesid otsingumootoris. Selle eeliseks on eriti huvitaval viisil arendada oma lugemisoskust ja suurendada teadmisi puuvilja valdkonnas. 
Antud töölehtede ja ülesannete koostamise äpp on äärmiselt lihtne ja kergesti mõistetav seega soovitan seda ka teistele tudengitele ja õpetajatele oma edasises töös. 
Kui kindel teema on olemas, millest soovitakse ülesanne teha pole mingeid probleeme, minul oli alguses suur dilemma, millise teema kohta tööleht koostada. 
Äärmiselt tore ja meeldiv ülesanne. 

Lisan alla oma töölehe näidise. 

Friday, September 16, 2016

“TARGALT TEHNOLOOGIAGA”



Minu otsesed kokkupuuted lasteaia tööga veel puuduvad, kuid olen siiski üsna veendunud, et antud teema on liiga väga kajastust saanud, kindlasti on tehnoloogia puhul oluline, et see muutuks päevakajalisemaks ning, et antud valdkond saaks rohkem tähelepanu ja rakendust meie õpetajate poolt. Kuna tänapäeva ühiskond on pidevas muutuses, on oluline, et kõik inimesed muutustega kaasa läheksid. Kuid miks on olulised tehnoloogilised probleemid?
Selleks, et kõik õpetajad ja lapsed saaksid ennast teemaga kurssi viia on viimastel aastatel algatatud palju uusi projekte. Üheks huvitavaks nähtuseks tooksin välja projekti „Targalt internetis“ kus on võimalik nii õpetajal kui ka õpilasel lugeda seletatud töid, kuidas ja mil moel käia turvaliselt internetis. Usun, et turvalisus on just see, mis paneb paljud kahtlema tehnoloogia osas, kuna liigub palju kuuldusi erinevatest küberkiusamistest ja identiteedi vargustest. Sellepärast on oluline, et juba lasteaias suudaks õpetaja lastele selgeks teha, kuidas internetis ohutult toime tulla.
Tänapäeva tehnikat saab, aga  ka väga otstarbekalt kasutada. Samas olen kuulnud väidet, et arvuti on lapseeas halb asi ja selle peaks täielikult ära keelama, lükkaksin selle väite ümber ideega, et kui laps oskab arvutit rakendada otstarbekal moel ja kasutada seda hoopis õppimise eesmärgil on tegu väga arendava tehnoloogia vahendiga. Kindlasti on oluline, et õpetajad ja vanemad hakkaksid selles valdkonnas pidevat koostööd tegema. Oluline on  seada lapsele kindlad piirid ja pideva kontrolli, mida ja kuidas laps meediakeskkonnas teeb.
Olen antud teemas siiski üsna võhik ja pean antud valdkonnas veel palju harima. Mul on heameel, et Tallinna Ülikool võimaldab mul omandada erialaseid aineid, mida varem ei oleks osanud kuidagi rakendada. Sellega seonduvalt leian, et ka kõik töötavad õpetajad, kes pole veel antud teemaga kursis peaksid kindlasti samalaadseid kursusi ja loenguid läbima, et lastele võimalikult kaasaegne ja uudne õppe ja hariduslik meetod selgeks teha juba varases eas.  



Kasutatud allikad:

Saturday, September 3, 2016

GPS

1)      Keda või mida kujutis meenutab?
Prillid

2)      Kui sa kujutist pöörad, kas tekib mõni uus kujutis?
Erineva nurga alt vaadeldes tulid järgnevad ideed:
Naisterahvas, käsitolmuimeja, kikilips

3)      Anna kujutisele nimetus
Mitmevaateline Kadriorg

4)      Kuidas siduda GPS- kunsti lasteaia õppe ja kasvatustegevustega?

Mina ja keskkond
mõistab ja tunnetab ümbritsevat maailma terviklikult;
 märkab nähtusi ja muutusi looduses.

Keel ja kõne

tuleb toime igapäevases suhtlemises;
kasutab kõnes õiget hääldust, sobivaid grammatilisi vorme ja mitmekesist lauseehitust;

Matemaatika

tunneb lihtsamaid ajamõisteid ja kirjeldab ning järjestab oma igapäevategevusi;
tunneb ja kirjeldab geomeetrilisi kujundeid;
näeb matemaatilisi seoseid igapäevatoimingutes.

Kunst

tunneb rõõmu loovast eneseväljendusest;
 kujutab isikupäraselt ümbritsevaid esemeid, sündmusi ja oma kujutlusmaailma;
vaatleb, kirjeldab ja kujundab ümbritsevat ja tarbeesemeid;
vaatleb kunstiteoseid ja kirjeldab nähtut.

Muusika

suudab ennast loovalt väljendada laulmise, liikumise, tantsimise ja pillimängu kaudu

Liikumine

tahab liikuda ja tunneb liikumisest rõõmu;
suudab pingutada sihipärase tegevuse nimel;
 tegutseb aktiivselt üksi ja rühmas;
mõistab kehalise aktiivsuse olulisust inimese tervisele;

5)      Analüüsi GPS-kunsti võimalusi riikliku õppekavaga seotult.
Vt. Eelnevat punkti.

Liikusime lastega lauldes Kadrioru pargis, nautides ja kirjeldades erinevaid loodusnähtusi, loendasime parte tiigil, tundes rõõmu aktiivsest liikumisest. Lasteaeda jõudes kujundasime kunstiliselt oma teekonda.