Õhtuse tegevusena võtsime kasutusele juba tuttava Ozoboti ehk Kevini (just nii meil on Kevin mitte Ozobot) ja programmeerisime ta sõitma mööda töölehte. Eelnevalt oli laste ülesanne täita ära tööleht, värvida ja joonida ning seejärel kaasasime juba markerid ning Ozoboti. Vildikaga joonte tõmbamine on laste jaoks veel üsna keeruline eriti kui vildikas ühtpidi joonib paksult ja teist pidi käes hoides ei taha joon kuidagi väga sirge ja lai tulla mida Ozobot armastab. Ozoboti sõidutades jutustasime ka juurde mida meie Kevin teepeal kohtab ja kuhu ta üldse sõitmas on. Väga lõbus ja kerge ülesanne kuid samas väga õpetlik.
Tartu Lasteaed Kannike Vandersellide rühma tehnoloogilised toimetused läbi rühmaõpetaja silmade.
Thursday, February 28, 2019
Osalemine Hariduslaadal
Minu esimene suurem kogemus siis suurel üritusel praktilise töötoa läbiviijana. Toimus järjekordne Hariduslaat, mis on suunatud õpetajatele rohkem küll kooli õpetajatele, aga oli ka lasteaiaõpetajaid.
Alguse kohta üsnagi rabe esitus, aga arvestades tingimusi ehk siis ei olnud aega ennast valmis seada ja ruumi suurus seadis omad piirid võib isegi rahule jääda
Hilisemalt natukene mõtiskledes võiks siiski nagu ma ka alguses juba muretsesin vähem vahendeid ja rohkem kohapeal saadud praktilisi kogemusi. Ehk õpetajad said küll katsetada, aga mida rohkem praktilist kogemust seda eesmärgipärasem tegevus on.
Äärmiselt hea meel oli näha, et kui minu lühikene töötuba läbi sai olid väga paljud õpetajad huvitatud veel katsetamast ja juurde küsimast/ uurimast erinevaid küsimusi. Loodan, et nii mõnigi osaleja sai enda jaoks, kas või ühe väikese idee, mida ise edasi rakendada või siis juurde uurida.
Alguse kohta üsnagi rabe esitus, aga arvestades tingimusi ehk siis ei olnud aega ennast valmis seada ja ruumi suurus seadis omad piirid võib isegi rahule jääda
Kuigi keskendusin robootilistele vahenditele, millega mina igapäevaselt kokku puutun rääkisin põgusalt ka erinevatest rakendustest, mis on väga hea õppe- ja kasvatustegevuse eesmärgiga ja mis on lastele väga hästi peale läinud.Ja need rakendused olid ka mulle tundus, et osalejatele kõige rohkem meeltmööda.
Hilisemalt natukene mõtiskledes võiks siiski nagu ma ka alguses juba muretsesin vähem vahendeid ja rohkem kohapeal saadud praktilisi kogemusi. Ehk õpetajad said küll katsetada, aga mida rohkem praktilist kogemust seda eesmärgipärasem tegevus on.
Äärmiselt hea meel oli näha, et kui minu lühikene töötuba läbi sai olid väga paljud õpetajad huvitatud veel katsetamast ja juurde küsimast/ uurimast erinevaid küsimusi. Loodan, et nii mõnigi osaleja sai enda jaoks, kas või ühe väikese idee, mida ise edasi rakendada või siis juurde uurida.
Friday, February 22, 2019
Eesti teemalise Blue bot aluse valmistamine ühistööna
Kuna tulemas on Eesti 101 sünnipäev tähistasime me seekord tähtsat päeva ühe robot aluse valmistamisega. Eesmärk oli täita kõik ruudud, mis kujutaksid endast mõnda tähtsat Eesti või Tartu linna sümbolit, eset, hoonet vms. Esmased olulisemad sümbolid, mida iga aastaselt ikka ja jälle läbi räägitalse meenusid lastel kiiresti ja nii sai üsna mitu ruutu juba õige kiiresti alusele kantud. Kuid siis jäi veel 5-6 ruutu ning hakkasin lapsi erinevate teemade juurde suunama. Näiteks arutasime põhjalikult, mida see Laulu- ja tantsupidu ikkagi tähendab ja mis selle ürituse juures olulist on sellega lisanud meie ruudustiku sõnad laulukaar ja rahavarõivad. Samuti rääkisime läbi ka tuntumad Eesti lasteraamatud ja nende kirjanikud ning kuna meil on praegu lugemisel juba teine Lotte raamat tuli ka loomulikult Eestile nii oluline tegelane alusele jäädvustada. Nii valmis tasa ja targu meie robot alus. Valminud aluse rakendasime ka tegevuseks, et veel kord kinnistada, mida see sini-must-valge tähendab ja millised need meie rahvussümbolid ikka olid. Väga põnev tegevus, mis meeldis väga lastele. Samuti kinnistasime eesmärgipäraselt A hääliku asukohta sõnas ja märkamatult on juba pooltel lastel sõnade kokkuveerimine lausa eeskujulikult ilus. Ometi ei ole see meie plaanis isegi suunavalt veel sees olnud. Usun, et sarnastel mängudel nagu see Eestimäng on selles suur osa, et lapsed iseseisvalt nii edukalt erinevaid tähti tunnevad ja oskavad neid kokku lugeda.
Wednesday, February 20, 2019
GPS-raja kujundamine Ozobot rajaks
Viimaste ilusate talviste ilmadega üritame lastega lumest ja talveröömudest veel viimast võtta. Selleks tegime ühelpäeval õppekägu linnast välja maale, kus saime sõita nii regiga kui ka uurida loomade jälgi metsas. Eelnevalt tuli aga juba idee salvestada läbi Endomundo rakenduse meie päevane teekond ja seda järgneval päeval kujundada. Nii retk kui ka rada olid väga vahvad ja nii leidsimegi järgmine päev pilti vaadeldes, et tegu võib olla tüdruku, ägedate autode romulaga, mardikaga, paadiga või hoopis suuskadega.. Lapse loovus on loomulikult piiritu. Nii lasin lastel algselt valminud raja siis vastavalt oma nägemusele ära kujutada.
Siis tekkis aga üheskoos idee, et valminud GPS-rada sobiks ideaalselt ka Ozobot roboti rajaks kuna robot prinditud halli joone peal ei sõitnud tuli rada teha robotile sobivate värvikoodidega ja nii saime Ozobotile toredada eriilmelised sõidurajad.
See juures sain ülevaate, et kui lastega individuaalselt ei tegele siis läheb varem täitsa õigena tundunud vildika joon pisut lohakaks.
Kui varem valminud rajast sai isu täis tutvusime esmakordselt, et robotit on võimalik läbi eri värvikoodide panna ka erievalt liikuma (kiiremini, aeglasemalt, vilkuma, pöörlema jne.)
Blue bot roboti abil häälimine ja lapse nime kirjapildi kinnistamine
Kuna minu 4.-5. aastased ei ole kõik veel oma nime kirjapildis kindlad tegime selle kinnistamiseks robotaluse. Aluse peale sai ruudustiku kirjutatud kõigi laste nimed ja ka õpetajate nimed. Samuti lisasime antud ülesande juurde ka A hääliku määramise nime alguses, keskel või lõpus. Lapse ülesanne oli eelneva lapse nime juurest robot programmeerida enda nime ruudu peale. Laps kinnistas sellega teadmise oma nime kirjapildi osas. Samuti pidi laps juurde lisama, kas tema nimes on häälik A ja kas antud häälik asub nime alguses, keskel või lõpus. Mõningatel juhtudel oli häälik nime kahes eri kohas. Lapsed väga terasel vastasid ilma pikema mõtlemata hääliku asukoha õigesti.
Lastejaoks oli tegevus huvitav ja mina õpetajana sain ühendada kolm olulist eesmärki 1) Laps tunneb oma nime kirjapilti 2) Laps oskab leida häälik A-d nimes ja määrata selle asukohta 3) Laps harjutab roboti programmeerimist punktist A punkti B.
Kindlasti on ka edaspidi teiste erinevate häälikute harjutamise juures antud robot alust väga hea kasutada.
Saturday, February 9, 2019
Lego veski
Järgminekord olen õpetajana targem ning valin lastele juba eos raskemad ehitised kuna antud ehitis valmis märkamatult.
Laste vanus 4-5
Dash teeb meile muusikat
Loomulikult meeldis Dash lastele väga laadisime tahvelarvutisse spetsiaalse rakenduse ja pärast paari minutilist pusimist saime Dashile külge ka soovitud pilli. Laste ülesandeks oli läbi rakenduse programmeerida ja luua oma heliteos. Ja nii selguski, et see sobib ka meie lastele nagu valatult. Lapsed jälgisid hoolega kuidas robot nende soovitud klahvi vajatas.
Loomulikult viisime valminud heliteose ka muusikatundi kaasa, kus muusikaõpetaja kiitis laste loomingut.
Raskemate programmide kirjutamiseni läheb meil veel aega, aga tore et on olemas erinevad rakendused mis samm-sammult juhiseid annab ning kus saab juba ka erinevaid valmis koode kasutada ja lihtsalt Dashi ja Doti liikumist jälgida.
Ozobot robot rada
Lapsed: 4-5 aastased
Blue Bot robot raja ehitus
Lastel sujus koostö väga hästi ja tore oli vaadata, et kui paar kuud tagasi pidin lapsi suunavate küsimustega abistama kui palju robot liikuma peaks, et jõuda punktist A punkti B siis nüüd on nende silmamõõt juba üsna hea ja lapsed suudavad ilma suuremat juhisteta näha ette kui mitu sammu robot liikuda võiks.
Saturday, February 2, 2019
Fantaasia maailm läbi Quiver rakenduse
Nii toredat rakendust ei ole ma ammu avastanud. Mõeldes oma rühma lastele oleks see rakendus just kui neile loodud. Üheltpoolt selle pärast, et suurem osa lapsi väga armastavad joonistamist ning selle veel atraktiivsemaks muutmine nende jaoks... Teadsin ma juba enne katsetamist, et see neile meeldib. Samas on ka lapsi, kes ei ole veel käelise tegevuse olulisust enda jaoks avastanud. See rakendus paneb ka kõige vähem käelist tegevust armastava lapse vabatahtlikult joonistama.
Pintisin välja siis spetsiaalselt ette antud pildid ning otsustasin, et suurema elamuse saamiseks peab igal lapsel olema erinev pilt. Seda suurem on üllatus moment lapse jaoks. Antud rakendus töötab siis põhimõttel, et värvitakse ära ette antud pilt ning see järel võetakse kasutusele siis nutiseadme abil rakendus Quiver. Ma ei ole veel enda jaoks täpselt selgeks uurinud, mis põhimõttel see kõik töötab. Joonistatud pilt nö. scaneeritakse nutiseadme abil sisse, mis muutub pildi "elavaks" ehk tegelased ja esemed võtavad endale ruumilise kuju. Samuti pakub see enda järel siis erinevad lahendusi näiteks pildilt muutunud auto hakkab joonistuse peal slaalomit sõitma või porgandeid korjav jänes kahjureid ära peletama.
Täpsemalt on seda kõike minu kui siiski suhteliselt tehnoloogia võhiku jaoks veel raske mõtestada, aga valminud video väljendab nii kogu sündinud protsessi. Olulisim selle juures on laste vahetud emotsioonid.
Pintisin välja siis spetsiaalselt ette antud pildid ning otsustasin, et suurema elamuse saamiseks peab igal lapsel olema erinev pilt. Seda suurem on üllatus moment lapse jaoks. Antud rakendus töötab siis põhimõttel, et värvitakse ära ette antud pilt ning see järel võetakse kasutusele siis nutiseadme abil rakendus Quiver. Ma ei ole veel enda jaoks täpselt selgeks uurinud, mis põhimõttel see kõik töötab. Joonistatud pilt nö. scaneeritakse nutiseadme abil sisse, mis muutub pildi "elavaks" ehk tegelased ja esemed võtavad endale ruumilise kuju. Samuti pakub see enda järel siis erinevad lahendusi näiteks pildilt muutunud auto hakkab joonistuse peal slaalomit sõitma või porgandeid korjav jänes kahjureid ära peletama.
Täpsemalt on seda kõike minu kui siiski suhteliselt tehnoloogia võhiku jaoks veel raske mõtestada, aga valminud video väljendab nii kogu sündinud protsessi. Olulisim selle juures on laste vahetud emotsioonid.
Subscribe to:
Posts (Atom)