Monday, October 31, 2016

Robootika

"Robootika vahendid lasteaias - vajaduste hindamine"

Kuna pole siiani Robootikaga ja selle vahenditega kokku puutunud ei oska ma öelda kui oluline on seda alushariduses arendada. Kuid kuna Robootika iseenesest on huvitav, oleksin väga huvitatud andud teemas ennast rohkem arenda.
Selleks proovisin otsisin rohkem informatsiooni ja täpsemat seletuse, millega siis tegu on. Internetist otsides tõmbas esmalt mu huvi IKT haridusprojekt ProgeTiiger. Programmi eesmärk on tõsta õpetajate tehnoloogilist kirjaoskust ja digipädevust. Programm toetab õpetajaid ja juhendajaid tehnoloogilise kirjaoskuse arendamisel ning annab õpetajale ülevaate, kuidas saaks antud teemat lõimida õppetöös eri ainevaldkondades. Seega on tegu programmiga, mida kindlasti peaks iga õpetaja läbima, et antud teemas ülevaadet saada.
ProgeTiiger üritab tõsta ka laste ja noorte huvi, oskusi ning kaasatust inseneriteaduste vastu, suurendada tehnoloogiategevuste kättesaadavust.
Kuna tihti pole lasteaias vajaminevaid vahendeid võiks õpetaja üks eesmärk olla lapsi suunata väljaspool lasteaed erinevatesse õpitubadesse. Robootika valdkonnas on ProgeTiigri õpitoad pea igas Eesti piirkonnas kättesaadavad. Kokku korraldatakse 97 õpituba ning need on lastele ja noortele vanuses 5-20 eluaastat tasuta.
Õpitubades luuakse animatsioone, mänge ja mobiilseid äppe, ehitatakse ja programmeeritakse roboteid, tutvutakse 3D-maailmaga, disainitakse nutikas kodu jpm. Lastele soovitakse näidata, et tehnoloogia kasutamise kaudu saab arendada oma loovust, probleemi lahendamise oskust ja koostööd.
Kindlasti peaks iga lasteaia juhtkond teadma, et HITSA toetab läbi ProgeTiigri programmi alus, üld- ja kutseõppeasutustel tehnoloogiliste seadmete soetamist. Seadmeteks võivad olla näiteks mikrokontroller arendusplaadid, robootika komplektid ja nende riistvaralised lisad, elektroonika-mehhaanika KIT-id ning 3D-printer KIT-id.

Seega tuleks kindlasti õpetajate seas antud programmi jagada, et igal õpetajal oleks võimalus läbida koolitus, mis järel kindlasti teha HITSA-le taotlus, mis võimaldaks lasteaeda saada erinevaid vahendeid ning seejärel hakata saadud teadmisi läbi vastavate vahendite lastele edasi andma. Nii mitmekesistuks laste arusaam robootikas ja haridustehnoloogiliste vahendite suhtes. 

Õppematerjalid ja mängud. Õppematerjalide kvaliteet.

Õppemängu loomine keskkonnas LearningApps.org ja Veebipõhine puzzle koostamine ning lisamine e-portfooliosse.

Kuna olen eelnevalt juba aines Arvuti Lasteaias nende programmide ja ülesannetega kokku puutunud, siis otsustasin seekord minna kergemat vastupanu ja sooritada see ülesanne kasutades varem selgeks õpitud programme.


1.Õppemängu loomine keskkonnas LearningApps.org 
Otsustasin koostada memori mängu, mis sobib hästi lastele, kes allas alustavad lugemist. 

2.Veebipõhine puzzle koostamine
Puslede valmistamiseks leiab internetis väga palju huvitavaid lehekülgi mina otsustasin kasutada lehekülhe: http://www.jigsawplanet.com/
Tegu on väga lihtsa leheküljega, kus saab lastele kiiresti huvitavaid veebipõhiseid puslesid koostada. 
Selleks leidsin Googlest sobiva pildi, otsustasin kasutada ka seekord puuviljade teemat, asetasin googlesse vastava otsingu sõna ning valisin välja endale meelepärase pildi. Lisan lingi minu puslest: http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2df127f550d9 
Hästi sobib see 6-7 aastastele lastele.